V70 3.0

Her, dét der ikke lige passer ind i de øvrige kategorier. Lad det dog ikke blive en "skraldespand".

Redaktører: Anders_H, Hr. SmåSur, Kristian

V70 3.0

Indlægaf Kjær » tors sep 08, 2016 14:12 pm

Kunne godt overtales til at opgradere vores nuværende V70 2.5T 2004 til en nyere model og er meget fristet af den 6-cylindrede udgave. Mange af dem der kommer til salg i ny og næ er jo rigtig godt udstyret. Men men.. - har den 6-cylindrede motor nogle kendte skavanker og holder tomatkassen til de mange hk/nm? Og hvad med eks. Four C undervognen - holder det i længden? Ellers forestiller jeg mig at den har samme svagheder med eks. hjulophæng o.lign, som min egen V70 ;-)

Er sgu fristet, skal/skal ikke?
Volvo XC60 D4 Summum 2017 aut
Brugeravatar
Kjær
Erfaren bruger
Erfaren bruger
 
Indlæg: 75
Tilmeldt: søn jan 04, 2009 13:01 pm
Geografisk sted: Hovedstaden

Re: V70 3.0

Indlægaf Kjær » tors sep 08, 2016 17:24 pm

..lige et lille tillæg..

- var ude at prøvekøre denne: http://www.bilbasen.dk/brugt/bil/volvo/ ... wd/2881229 og var umiddelbart klar til at tage billån på stedet efter prøveturen.. ;-)

Godt nok en møg lækker sag. Synes dog at det ville være pisse øv at bruge så mange penge på en bil med relativt mange km og potentielt kommende problemer, som i løbet af no time tømmer opsparingen.. Folk har meget forskellige oplevelser med modellen og jeg synes det er lidt svært at få et overblik over hvor slemt det er i virkeligheden med eks. gearkassen samt 4c undervognen.

Håber på lidt input :-)
Volvo XC60 D4 Summum 2017 aut
Brugeravatar
Kjær
Erfaren bruger
Erfaren bruger
 
Indlæg: 75
Tilmeldt: søn jan 04, 2009 13:01 pm
Geografisk sted: Hovedstaden


Tilbage til Diverse

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 6 gæster