Volvo iPod installation - testpiloter søges

El-systemet, instrumenter (herunder de mekaniske) - strøm og teknik.

Redaktører: Anders_H, Hr. SmåSur, Kristian

Volvo iPod installation - testpiloter søges

Indlægaf www.iPodYourCar.dk » ons nov 21, 2007 17:29 pm

Hej Volvo ejere

I forbindelse med diskussion her i forummet omkring iPod opkobling til de originale radiosystemer har vi fået en del henvendelse via volvosnak.dk og tak for det. Vi er et firma der er specialiseret i bl.a. iPod adapter løsninger til OEM markedet og har nu endeligt fået løsninger for iPod installation til de fleste af Volvo´s originale radiosystemer. I den forbindelse søger vi tre testpiloter som kunne tænke sig at være med til at teste en iPod installation i et par uger. Det vi søger er følgende…..

1. En Volvo XC90 årgang 2002-2007 model med CD changer
2. En S40, V40, S60, S70, C70, V70, S70 (1996-1999) med SC Radio
3. S40/V40 (2001-2004), S60/V70/XC70 (1999-2006), S80 (1999-2005) alle m. HU radio og RTi Naviskærm.

Det er underordnet hvilken af ovenstående Volvo modeller du har, men det er radiomodellen som er vigtig. Såfremt du kunne være interesseret i at være testpilot og selv er i besiddelse af en iPod hører vi gerne fra dig. Du skal selv være med til at foretage installationen og må derfor gerne have lidt teknisk indsigt i hvordan man afmontere bilens radio. Send os en mail på info@adaptech.dk med dine kontakt oplysninger, samt hvilken bil/radiosystem du har og vi kontakter dig for yderligere information.


Med venlig hilsen
Adaptech ApS
info@adaptech.dk
www.iPodYourCar.dk
Ny bruger
Ny bruger
 
Indlæg: 3
Tilmeldt: ons nov 21, 2007 15:48 pm

Indlægaf Volvo4life » ons nov 21, 2007 21:45 pm

Det lyder spændende. Tilslutningen bliver vel lavet gennem stikket til CD-boksen så man kan styre iPod'en fra radioen? Vil man både kunne have CD-boks og Ipod koblet på samtidig?

Her tænkes især på de mange volvoer der kører rundt med SC radio (800 og 900 serien og nyere)
Har kørt Volvo 8V, 10V, 12V, 16V, 20V og 24V
Farve 417 - hvad ellers...
Brugeravatar
Volvo4life
Elitebruger
Elitebruger
 
Indlæg: 1946
Tilmeldt: lør mar 04, 2006 0:44 am
Geografisk sted: København

Indlægaf www.iPodYourCar.dk » tors nov 22, 2007 12:29 pm

hej,

Ja, det vil være tilslutning via cd changer porten på radioen, således at iPod´en får opladning og kan styres fra radio/ratbetjening. Dog vil der for SC radio serien være tale om en mere simpelt iPod tilslutning udeniPod kontrol muligheder dvs. at kontrollen ligger på iPod klikhjulet. CD changer kan ikke bibeholdes ved installation af iPod. Problemet med Sc serien er at de adaptere der findes typisk er begrænset til kontrol af 5 playlister og det er jo ikke meget på en iPod.

For HU radio serien er der tale om adapter med mulighed for at styre op til 99 playlister, ID3 kompatibilitet og med mulighed for afspilning af video til Navi skærmen fra iPod video.

For XC90 gælder at det er der tale om en fuld iPod & USB integration på bilens MOST system, hvor også CD changeren bibeholdes - Giver mulighed for at søge i playlister/albums/Artister og USB porten kan der tilsluttes f.eks. Memory sticks og 2,5" Harddiske for afspilning af musik.

mvh
Adaptech ApS
info@adaptech.dk
www.iPodYourCar.dk
Ny bruger
Ny bruger
 
Indlæg: 3
Tilmeldt: ons nov 21, 2007 15:48 pm

Indlægaf www.iPodYourCar.dk » man dec 10, 2007 11:38 am

Vi har fundet de testpiloter vi skal bruge og takker for henvendelserne herfra volvosnak.dk.

Med venlig hilsen
Adaptech ApS
info@adaptech.dk
www.iPodYourCar.dk
Ny bruger
Ny bruger
 
Indlæg: 3
Tilmeldt: ons nov 21, 2007 15:48 pm


Tilbage til El-system og Instrumenter

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 2 gæster