af diheor » søn jan 11, 2015 17:19 pm
Tak for de gode svar.
De andre sæder/flader var i og for sig pæne, men i forhold til de andre S80 og V70 læderstuer, jeg har prøvet i min søgen efter en "ny" bil, har jeg ikke set den type slid. Bilen har kilometergaranti, hvad det så indebærer, men den så i øvrigt rigtig fin ud. Forhandleren havde forsøgt med noget "maling", men det var også som om resten af kabinen havde et underligt gråligt/grønligt skær og polstringen ikke var helt perfekt udført, som jeg ellers synes er normalt i Volvos sæder.
Der laves en særlig læderstue med ventilerede sæder (en masse små huller), men drrudover er der vel ikke den store forskel på læderet?
Jeg synes jo den lyse læder er vildt flot til kabinen, men hvis den er sart, så går det jo ikke, men jeg kan forstå, at den sorte læder også skal passes.