Ultraglozz kan nemt smøres ovenpå en anden voks, det bliver beskyttelsen og glansen bare bedre af. Min erfaring med Ultraglozz er, at det holder i rigtig lang tid. De 18 mdr. skal man måske ikke udfordre, men et år holder det fint. Og glansen er rigtig god. Min bil har aldrig været så blank som efter behandlingen.
Jeg er ikke den store pudse-nørd, så mine erfaringer er begrænsede. Men efter jeg fik Volvoen var det eneste jeg selv kunne lave på den at vaske og pudse.

I marts varmen fik den en ny gang Ultraglozz, og den står rigtig fint.
Du kan smøre hvadsomhelst ovenpå Ultraglozz.
Min eneste erfaring udover Ultraglozz er Turtlewax, og her slår Ultraglozz Turtlewax med flere længder.
Nu tror jeg ikke der er de store forskelle mellem de forskellige mærker. Grundsubstansen i bilpolish er Carnaubavoks, som udvindes fra en palme. Det findes i alle de gode vokser, og jo mere Carnauba jo bedre. Kort fortalt.
Men der findes et par pudsenørder her på Forum, som ved meget mere. Jeg mener CarstenS80 er en af dem.