Redaktører: Anders_H, Hr. SmåSur, Kristian


Klågem skrev:Toldsyn er en forlængelse af det almindelige regsyn. Men istedet for bedømmelsen 'godkendt' får den bedømmelsen 'under middel. Over middel eller middel'
Hvis du har betalt for det må de bare lave det om ved synshallen. Prisen burde ligge lidt under hvad du har givet for det almindelige syn.
Nu har jeg svært ved at se rapporten, da de er lidt utydelige.


Peter_C skrev:Er der nogen finurlig grund til at den står opført som "Drivkraft: Diesel" ?
MVH Peter



10musse skrev:Ja det har i sandhed været en noget vanskelig fødsel - men desværre kan jeg på nettet og i veteranbil klubben læse/høre at det langt fra et enkeltstående tilfælde, der er talrige eksempler på problemer med de lidt ældre automobiler og syn/told syn af dem.
Nå men i morgen kontaktes synshallen - da de har glemt, at enten lave selve toldsynet eller glemt, at indberette det. Problemet er så nu bare, at hvis toldsynet er foretaget så holder det kun 1 måned og den er akkurat lige gået. Så måske skal automobilet atter engang forbi synsvirksomheden.
Mere info følger
God aften og 1000 tak for hjælp.


10musse skrev:Bilen VAR da toldsynet og alle data sendt til SKVAT - som dog bare ikke havde åbnet filen endnu - flot.

Klågem skrev:10musse skrev:Bilen VAR da toldsynet og alle data sendt til SKVAT - som dog bare ikke havde åbnet filen endnu - flot.
Typisk skat. De har ikke styr på noget.





Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 11 gæster