af hr-jp » fre nov 01, 2013 12:25 pm
Ved godt, det formentlig ikke er sammenligneligt.
Men jeg har monteret A/C i min gamle 940, fra '98.
Det var mildest talt "plug'n'play" dvs, at varmekassen varbare at tage ud og sætte den A/C kassen ind. Ledninger med mere var trukket. A/C kassen er vacum-styret, hvilket gør, jeg tror at hvis styringen var til ECC, så er det bare følere der skal skiftes/monteres. Og naturligvis styreboksen.
Det største problem var at få den nye varme kasse bakset på plads. men skruer og huller var klar til den varmekasse. Øhm, der er flere forskellige fabrikater, har jeg noteret mig, via forskellige hjemmesider.
Hele opgaven: demontering af instrumentbord, udskift af varmekasse, montering af instrumentbord, og montering af motorrummet tog en god lang dag i garagegen. Der var kun en enkelt ledning der drillede en del, i et multistik.
Derefter bare afsted til test og påfyldning af kølemiddel.... Og har kørt upåklageligt hele sommeren.